Alergia wziewna- co to takiego?

Alergia jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje znajdujące się w środowisku. Substancje te w normalnych warunkach są ignorowane przez organizm. Natomiast u osób, które są uczulone działają natychmiastowo, poprzez produkcję dużych ilości histaminy. Jest ona podstawowym elementem reakcji zapalnych, związanych z alergią. Alergia u każdego może objawiać się w inny sposób, jednak do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć: wodnisty katar, duszności, kaszel, pokrzywka oraz świąd.

Przyczyn alergii jest bardzo wiele, m.in. kontakt ze zwierzęciem (sierść), roztocza znajdujące się w kurzu, pyłki roślin, bardzo często spotyka się również alergię pokarmową np. na surowe warzywa, czy owoce drobno-pestkowe. Alergia wziewna objawia się zwłaszcza wiosną, gdy drzewa i trawy zaczynają pylić.

W marcu oraz kwietniu pylą:

 • Topola
 • Brzoza
 • Dąb
 • Wierzba
 • Olcha

W maju najczęściej uczulają:

 • Perz
 • Babka
 • Bylica
 • Komosa

W lipcu oraz sierpniu (najintensywniej) oddziałują:

 • Grzyby z rodziny Cladosporium
 • Pleśnie Alternaria

Kiedy rośliny pylą?

W Internecie można znaleźć kalendarz pyleń, dzięki któremu wiemy, jakie rośliny pylą w danym okresie. Zazwyczaj dzieli się on na miesiące lub kwartały. Sporządzony jest w tabeli, dzięki czemu łatwo można zorientować się, jaka roślina pyli w danym okresie oraz jakie jest stężenie pyłków w powietrzu, a określa to skala od niskiego poprzez średnie aż do wysokiego. Gdy stężenie pyłków jest wysokie, osoba uczulona powinna zostać w domu. Możemy też znaleźć informację o skali pylenia konkretnej rośliny w danym rejonie Polski. Warto z tego skorzystać planując wypoczynek. Najlepiej korzystać z wiarygodnych źródeł, takich jak Światowa Organizacja Alergii oraz Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Mieszkanie alergika

Gdy alergia mocno nam doskwiera, najlepiej skorzystać z dostępnych w aptece leków antyhistaminowych. Objawy alergii możemy też złagodzić poprzez odpowiednie przystosowanie domu. Wszystkie pomieszczenia należy często sprzątać oraz wietrzyć (uwaga: unikajmy wietrzenia w ciepłe, suche i wietrzne dni). Najodpowiedniejszą porą na wietrzenie mieszkania jest wieczór a także zaraz po deszczu. W oknie powieśmy lekką firanę, która zatrzyma wszelkie pyłki – unikajmy grubych i ciężkich zasłon. Wyrzućmy z domu wszelkie chodniki oraz dywany i kupmy odkurzacz wyposażony w odpowiednie filtry antyalergiczne. Dobrą praktyką jest również pranie pościeli w wysokiej temperaturze (min. 60°C). Często zmieniajmy też poszewki, które są siedliskiem alergenów. Oprócz dobrego odkurzacza alergikom polecany jest również oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, który w znaczny sposób poprawi jakość powietrza w naszym domu a także odpowiednio je nawilży.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome

Jeden komentarz

 1. Najlepiej się sprawdza stara dobra hydroksyzyna, te nowe leki mam wrażenie, ze czasami działają słabiej. Choć pewnie to zależy, co kto woli, ale 50 – 100 mg hydro często u mnie w znacznym stopniu osłabia skutki alergii a jestem alergikiem od ponad 15 lat.

  Alergik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *