deweloper warszawa

Planowanie zakupu własnego mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja, nierzadko wiążąca kupujących na całe życie. Należy więc zacząć od wyboru właściwego i sprawdzonego developera, aby móc kupić upragnione, wymarzone własne M, czyli cztery kąty. Pytanie: jak wybrać odpowiedniego i dobrego dewelopera?
Oto kilka prostych wskazówek, będących udzielonych w poniższym w tekście.

 

Rządowa ustawa deweloperska zawsze stoi po Twojej stronie

W roku 2012 weszła w życie na mocy prawa- ustawa deweloperska, która to wprowadziła szereg rozwiązań prawnych, mających zagwarantować każdemu obywatelowi kraju bezpieczny zakup mieszkania.
Obecnie podczas wyboru tzw. dziury w ziemi, za każdym z nas stoi sprawnie funkcjonujące prawo. Prawo budowlane chroni nasze interesy.
Najważniejszą zmianą, jaka została wówczas wprowadzona, to aktualny: wymóg posiadania przez dewelopera mieszkaniowego specjalnego rachunku powierniczego.
Na takim rachunku bankowym gromadzone są środki pieniężne pochodzące od osób kupujących mieszkania. Właśnie to przy pomocy tego rozwiązania wpłacone pieniądze nie są przekazywane na bezpośredni rachunek inwestora.
Zamiast tego trafiają one do banku, który jako instytucja finansowa czuwa nad prawidłowym obiegiem, wydawaniem i dalszym obracaniem zgromadzonego kapitału na numerze konta bankowego. Zaufany i rzetelny deweloper to taki, który od razu poinformuje, w jaki sposób finansuje inwestycję oraz jaka będzie rola naszych środków finansowych powiedziane w tym przedsięwzięciu.

Staż dewelopera, jego obecności na rynku budowlanym

Wieloletnie doświadczenie dewelopera budowlanego w tej branży ma tutaj ogromne znaczenie, bowiem wskazuje ono na solidnie wykonywane inwestycje i zadowolonych Klientów. Przykładowo osoby zainteresowane mieszkaniem w stolicy, mogą sprawdzić ofertę firm z tej kategorii, aby zobaczyć co ma do zaoferowania chociażby deweloper warszawa.
Wiarygodność dewelopera można ocenić na podstawie jego wszelkiej historii dot. projektów i dotychczasowych jego osiągnięć- zrealizowanych, sfinalizowanych inwestycji, które widoczne są w prospekcie informacyjnym. Wymieniony ów dokument możemy otrzymać od dewelopera w jego biurze sprzedaży.
Dokument ten zawiera szereg ważnych informacji. Zatem warto poświęcić czas, aby się z nim dokładnie zapoznać.

Co zawiera przykładowy prospekt ?

Prospekt zawiera informacje o wcześniejszych inwestycjach, samej inwestycji oraz informacje dotyczące najbliższego otoczenia budynku, a także środków ochrony nabywcy i dozwolonych warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej. Na podstawie tak bogato skonstruowanego dokumentu możemy zweryfikować potencjalnego dewelopera.
Warto również w Biurze Sprzedaży jest zapoznać się z aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, czy kopią pozwolenia na budowę, sprawozdaniem finansowym pochodzącym od naszego dewelopera.

Sprawdzanie księgi wieczystej w trakcie kupowania mieszkania

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego warto sprawdzić, czyli zweryfikować, czy deweloper jest właścicielem albo użytkownikiem wieczystym gruntu oddanego pod budowę mieszkań. W tym celu najlepiej sprawdzić to zaglądając do zapisów księgi wieczystej (numer każdej księgi wieczystej odnajdziemy w umowie). Dostęp do niej umożliwia nam strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z księgi wieczystej można dowiedzieć się jeszcze o tym, czy działka albo budynek nie są obciążone hipoteką bankową.
Najczęściej w hipotece jest wpisany bank, który udzielił kredytu inwestycyjnego na ten cel.
Jest to dość powszechnie występująca sytuacja, więc nie należy się tego obawiać.
Ważne jest równocześnie, aby poprosić dewelopera o dostarczenie promesy z banku, potwierdzającej bezobciążeniowe wyodrębnienie naszego lokalu.
Jasno rzecz ujmując, jest to: gwarancja, że po dokonaniu zapłaty na wskazane konto banku, zwolni nasz lokal (mieszkanie) spod swojej bankowej hipoteki kredytowej.

Bezpieczny deweloper, czyli jaki ?

Bezpieczny deweloper to taki, którego dokumenty są dostępne w bazie KRS.
Przygotowując się do zakupu mieszkania prosto od dewelopera, nie zaszkodzi też zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), z którego można dowiedzieć się, czy dany deweloper mieszkaniowy nie został postawiony w stan upadłości albo sam jej nie ogłosił.
Jeśli przeglądana umowa oraz księga wieczysta nie budzą żadnych wątpliwości, wtedy można iść wprost do notariusza, w celu podpisania umowy przenoszącej własność na naszą rzecz. Należy pamiętać, że umowa deweloperska musi być podpisana w formie aktu notarialnego.

Uwaga!:
Jeżeli podpisywany przez nas dokument nie spełnia tego wymogu, czyli nie ma charakteru aktu notarialnego, to zgodnie z ustawą deweloperską, jest on całkowicie dokumentem nieważnym.
W chwili podpisywania umowy notariusz ma obowiązek zweryfikować aktualność wpisów w danej księdze wieczystej.
W praktyce bywa i tak, że bardzo często przed samym podpisaniem końcowej umowy ostatecznej, podpisuje się również tzw. umowę przedwstępną. Wszystko po to, aby umożliwić łatwiejsze zamknięcie, zakończenie formalności związanych z udzielonym kredytem na mieszkanie.

Ponadto:
Kiedy budynek posiada już odpowiednie pozwolenie na użytkowanie, gruntów oraz sprzedaż mieszkań to w takiej sytuacji sprzedaż odbywa się jak na rynku wtórnym i tzw. ustawa deweloperska nie będzie miała zastosowania.
Co więcej, przede wszystkim trzeba zwrócić na uwagę na jeden fakt: bardzo istotnym również czynnikiem decydującym jest sprawdzenie i upewnienie się, czy wybrana przez nas firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Podsumowanie:
Zatem jak ostatecznie kupić wymarzone mieszkanie w pełni bezpiecznie i komfortowo?
Po wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości zaleca się osobiście udać się w celu obejrzenia mieszkania i dokonania jego oceny, układu, stanu oraz samej jakości wykonania.
Na sam koniec naszej wizyty można też udać się na fora internetowe, by poczytać opinie oraz komentarze na temat konkretnej firmy budowlanej. Jednak tutaj trzeba pamiętać o jednym: w
większości przypadków tego typu komentarze są opłacane, czyli kupowane przez firmy z konkurencji lub konkretne grono osób – czyli nawiasem mówiąc, jest jak najmniej wiarygodna forma informacji.
Takie informacje najlepiej jest uzyskiwać od autentycznych i prawdziwych i bezpośrednich lokatorów obiektu mieszkalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *