Wiosna to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Kiedy rośliny zaczynają pylić u niektórych z nas może znacznie pogorszyć się samopoczucie. Jeśli doświadczasz w tym okresie nieprzyjemnych objawów, to z całą pewnością możesz cierpieć na alergię.

Alergia, zwana też uczuleniem, to po prostu nadmierna reakcja układu odpornościowego na alergeny. Dla osób zdrowych alergeny nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa, natomiast u osób uczulonych prowadzą do pojawienia się do objawów chorobowych. Najbardziej drażniącymi z alergenów są alergeny wziewne, które dostają się do organizmu poprzez oddychanie.
Powodują one reakcję bronną w Twoim organizmie i innymi słowy zaczyna on bronić się przed tym co odczytuje jako atak. Mimo, ze chodzi o pyłki, to dla niego to duża sprawa.

Jakie objawy alergii mogą wystąpić?

Kiedy drzewa i trawy zaczynają pylić, u osób nadwrażliwych zaczynają pojawiać się następujące objawy:

  • wodnisty katar,

  • napady kichania,

  • zatkany nos

  • swędzenie, podrażnienie i łzawienie oczu,

  • kaszel,

  • swędzenie gardła.

Wszystkie z wymienionych objawów są charakterystyczne dla tzw. kataru siennego, który pojawia się zawsze w przypadku alergii sezonowych.

Leczenie alergii na pyłki nie jest proste i często opiera się na metodzie prób i błędów. Podstawową zasadą jest unikanie kontaktu z alergenami, zatem w okresie pylenia roślin warto ograniczyć spacery do minimum. W aptece można znaleźć wiele środków bez recepty, które działają objawowo i doraźnie pomagają uśmierzyć nieprzyjemne objawy. Wśród najczęściej przyjmowanych leków znajdują się leki przeciwhistaminowe, które hamują wydzielanie histaminy, środka obronnego,  produkowanego w nadmiarze przez organizm w procesach alergicznych. Jego blokada potrafi aż w 80 procentach zmniejszyć objawy alergii, szczególnie wysypek skórnych.

W walce z alergią sezonową zastosowanie znalazły również szczepionki. Obecnie istnieją szczepionki w różnych formach. Mogą to być zastrzyki, szczepionki podjęzykowe oraz szczepionki w formie inhalacji.
Która z nich jest najczęściej i najlepiej polecana? Inhalatory oraz tabletki pod język. Inhalatory doskonale nawilżając śluzówkę nosa, bo jest bardzo potrzebne w alergicznym nieżycie, dodatkowo zawierają substancję ograniczające histaminę. Tabletki pod język są podobne do działania środków przeciwhistaminowych, ale w tym wypadku mówimy o szczepionce, a więc zawierają one w sobie również pożyteczne szczepy bakterii, które bardzo zmniejszają nasilenie alergii.

Pozdrawiamy
Reakcja MajArt

2 komentarze

  1. U mnie nastąpiła pomyłka w alergii i dlatego podzielę się tym z innymi, bo czasami alergia jest też spowodowana czymś. Miałem jakiś czas zapchane zatoki i stosowałem przez 3 tygodnie otrivin i doszło do sytuacji puchnięcia śluzówki i wszystko wskazywało na alergię z powodu wiosny, a tak naprawdę podrażniłem to sobie sam

    dankan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *