wkladka niehormonalna

Antykoncepcja to bardzo szeroki temat. Istnieje wiele sposobów na to, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, jednak nie każdy z nich będzie odpowiedni dla danej osoby i jednocześnie wystarczająco skuteczny. Nie każda kobieta chce podjąć się antykoncepcji w postaci tabletek ingerujących w gospodarkę hormonalną, stąd też idealnym wyjściem może być wkładka niehormonalna.

 

Czym jest wkładka niehormonalna?

Wkładka niehormonalna to wewnątrzmaciczna wkładka pozbawiona hormonów, która kształtem przypomina literę T. Początkowo była wykonywana ze srebra ze względu na wykazywane przez ten materiał przeciwbakteryjne działanie. Obecnie tradycyjna wkładka niehormonalna jest stworzona zazwyczaj z miedzi.

Aplikacja wkładki powinna odbywać się w trakcie miesiączki, ponieważ wtedy istnieje całkowita pewność co do tego, że dana kobieta nie jest w ciąży. Sama aplikacja produktu jest wówczas łatwiejsza ze względu na lekko otwarty kanał szyjki macicy podczas okresu – przekłada się to także na mniejszy ból pacjentki związany z aplikowaniem. Wkładka niehormonalna ma za zadanie utrudnić plemnikom dotarcie do jajowodu, a tym samym zapłodnienie komórki jajowej. Dzieje się tak przez wywołanie pozbawionego bakterii odczynu zapalnego.

Przeciwwskazania i objawy niepożądane

Ginekolodzy sugerują używanie wkładek niehormonalnych przez kobiety, które kiedyś już były w ciąży. Specjaliści zaznaczają także, że przeciwwskazaniem do tej metody antykoncepcji są ostre infekcje miejsc intymnych, a także obniżona naturalna odporność organizmu, która objawia się w przypadku chorowania na cukrzycę bądź AIDS.

Warto rozważyć zasadność antykoncepcji niehormonalnej w postaci wkładki wewnątrzmacicznej, jeśli miesiączki są długotrwałe i intensywne – to kolejne z przeciwwskazań do jej używania. Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju antykoncepcji, tak i tutaj mogą wystąpić pewne objawy niepożądane. Wkładka niehormonalna może bowiem wywołać ból podbrzusza, a także zaostrzyć już istniejący stan zapalny. Również sama aplikacja może przysporzyć problemów, ponieważ jest obarczona pewnym ryzykiem – niekiedy mogą zdarzyć się uszkodzenia macicy.

Sposobów na antykoncepcję jest wiele, tym samym mogą pojawić się wątpliwości co do tego, który najlepiej stosować, a którego unikać. Każdą wątpliwość warto jednak omówić wraz z lekarzem specjalistą, który wskaże najlepsze wyjście dla danej osoby. Aby dowiedzieć się, czy wkładka hormonalna będzie dla nas wskazana, wystarczy kliknąć link i spotkać się z ginekologiem online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *