Zalety i wady studiowania online. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Studia online stają się coraz popularniejszą formą nauki, z której z roku na rok korzysta coraz więcej osób. To całkowicie zrozumiałe. Oferta kierunków, które możemy studiować przez Internet, staje się coraz bardziej różnorodna i dotyczy zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Nie da się również ukryć, że studia online dla wielu osób są zwyczajnie wygodnym sposobem na zdobycie doświadczenia. Warto jednak pamiętać, że jak wszystko mają również nieco słabsze strony. Przyjrzyjmy się więc podstawowym zaletom i wadom studiowania online.

Mobilność i wygoda

Podstawową zaletą studiów online jest wygoda, którą daje ten sposób nauki. Dzięki temu możemy nie tylko podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin czy pogodzić studiowanie z opieką nad dzieckiem, ale również spełniać swoje marzenia np. o podróżach. Studiować online możemy bowiem z każdego zakątka świata. Potrzebujemy jedynie połączenia z Internetem oraz urządzenia, na którym bez problemu odtworzymy wykłady lub przystąpimy do wykonywania ćwiczeń. Może być to nawet smartfon, który posiada obecnie prawie każdy z nas.

Nauka dopasowana do trybu życia

Pracujesz na nocne zmiany? Jesteś osobą, która najefektywniej działa w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych? Jeśli tak, to studia online będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem! To ty wybierasz bowiem termin, w którym zaczynasz się uczyć – tak, by był w pełni dopasowany do twojego trybu życia. Możesz zapomnieć o porannym zrywaniu się na wykłady!

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kolejną zaletą, jaką posiadają studia online, jest z pewnością oszczędność. Oszczędzamy nie tylko czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazdy na uczelnię czy uczestnictwo we wszystkich wykładach, ale również pieniądze. Zapomnij o wydatkach na bilety, książki, pomoce naukowe czy wynajem lokum. W perspektywie całych studiów oszczędności są naprawdę spore.

Problemy z systematycznością

Jednym z minusów, jakie posiada nauka online, jest fakt, że nie mamy sztywno wyznaczonych ram czasu, który powinniśmy poświęcić na studiowanie. Z jednej strony, jak już zostało wspomniane, jest to bardzo wygodne. Z drugiej jednak osoby zapracowane lub mające problem z systematycznością mogą mieć trudności z przyswajaniem materiału w odpowiednich terminach.

Mniejsza efektywność nauki

Część osób ma również problem z efektywnością nauki. Jeśli mieszkają z innymi osobami i nie mają możliwości wygospodarowania pomieszczenia wyłącznie dla siebie, nauka przez Internet może być nieco problematyczna. Podobnie jest w przypadku osób, które preferują uczyć się w sposób tradycyjny.

A zatem studia online to nowoczesna i wygodna alternatywa, która daje możliwość zdobycia wykształcenia osobom, które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na tradycyjne studia, nawet w trybie zaocznym. Warto jednak pamiętać, że ta forma nauki nie sprawdzi się w przypadku każdego z nas – jeśli brak nam odpowiednich warunków lub mamy problemy ze systematycznością, może okazać się trudna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *